teisipäev, 9. aprill 2019

Loodusõpetuses tegime katseid!

Loodusõpetuses õppisime, et inimese elutegevuseks on hädavajalikud õhk, puhas vesi ja toit. Teame ka seda, et kui teha tööd või katsuda midagi, siis käed määrduvad. Ka toit ja kõik muu määrdub, kui see kukub maha. Miks me peame siis pesema hambaid? Või miks me peseme käsi enne söömist? Uurisime koos need asjad välja katsetega.

Esimeses katses oli meil vaja kellegi piimahammast, katseklaasi ja Coca-Colat. Mina muretsesin katseklaasi ja Coca-Cola, Breanna laenas meile oma piimahammast. No küll oli tore, et hammas loksus ja "tellimus" täideti samal päeval! Aitäh Breannale tema lahkuse eest! Asetasime piimahamba katseklaasi ja valasime üle Coca-Colaga. Katse eesmärk oli näha, mis juhtub piimahambaga seitsme päeva jooksul ja kas Coca-Cola joomine on hea idee. Tulemused on sellised, et Coca-Cola värvib hambad pruuniks, söövitab ja muudab hamba emaili. Katseklaasi jäi lõpuks alles tükike piimahammast ja tarretise moodi suhkrumass. Leidsime üheskoos, et aegajalt võime Coca-Colat juua, kuid mitte iga päev. Ja hambaid tuleb kindlasti pesta, et meie hambad oleksid valged ja terved!
Teist katset tegime lausa kahe tunni jagu. Marthenil on kodus vahva mikroskoop, mis suurendab kuni 1000 korda. Haarasime võimalusest kinni ja vaatasime ise järgi, et miks me peame käsi küll pesema. Marthen oli mikroskoobi operaator. Seadistasime klassi arvuti ja mikroskoobi alla läksid banaan, Rebeka lima, Breanna piimahammas Coca-Colas, värskelt näritud näts, Jaanuse ja Alexandra käed ja tahvlinäts. Seni kuni operaator sättis mikroskoopi paika, sai ülejäänud klass teha rühmatööd ja joonistada baktereid. Rühmad käisid üksteise järel vaatamas neid asju, mis olid mikroskoobi all. Nii mõnelgi lapsel käisid judinad üle selja. Avastasime, et kõik asjad on tegelikult palju-palju mustemad kui silmale näib! Pisikesi karvu oli kõigi asjade peal. Nüüd me teame, miks me peame tihti käsi pesema ja miks ei tohi maha kukkunud nätsu uuesti suhu pista! Aitäh Marthenile ja Martheni emale, kes meile seda vahvat mikroskoopi laenasid!
Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.